SiteLock

„Bezpieczne wakacje” z Policją i Sanepidem

            Zbliżają się wakacje. Uczniowie w tym czasie zawierają wiele nowych znajomości i biorą udział w licznych spotkaniach. Aby ustrzec ich przed niebezpieczeństwami środowiska zewnętrznego, zaprosiliśmy młodzież na pogadankę o zagrożeniach związanych z zażywaniem środków psychotropowych, dopalaczy i narkotyków. H. Bożejewicz z Sanepidu przypomniała kilka informacji nt. dopalaczy. Co to jest, jaki może być ich skład chemiczny, jakie są rodzaje dopalaczy i jakie pojawiają się ich nazwy? Przedstawiła także najnowsze dane statystyczne, dotyczące ilości osób, które zatruły się dopalaczami, a także liczbę zgonów. Jeden przypadek śmiertelny po zażyciu nieznanego dopalacza zanotowano w Grudziądzu. Jak wygląda zachowanie osoby, która zażyła dopalacz? Jak uczniowie powinni się zachowywać w stosunku do takiej osoby oraz jak wygląda leczenie po zatruciu dopalaczem. Na koniec swojego wystąpienia
H. Bożejewicz pokazała narkogogle, dzięki którym uczniowie mogli zobaczyć, jak widzi człowiek po zażyciu narkotyku lub dopalacza. Uczniowie chętnie je testowali.

            Osobami zaproszonymi byli także M. Lipińska i R. Wiśniewski. Jako przedstawiciele policji mogli uczniom zaprezentować problematykę dopalaczy od strony prawnej. Gimnazjaliści dowiedzieli się, co grozi za posiadanie narkotyków lub oraz co grozi za ich rozprowadzanie lub zażywanie. Uczniowie dowiedzieli się, na podstawie czego stwierdza się, czy dopalacz jest na liście zakazanych, czy nie. Policjanci wyjaśnili, w jaki sposób sprawdzają, czy dana osoba jest pod wpływem narkotyku i czy w narzędziach, które posiada znajdował się narkotyk. Dzielnicowy pokazał uczniom przyrządy i testy do sprawdzania obecności narkotyku w organizmie. Podano także kilka przykładów z naszego miasta, związanych z posiadaniem i zażywaniem środków odurzających.

            Mamy nadzieję, po takiej lekcji wzrosła świadomość naszych uczniów. Kolejne spotkanie w przyszłą środę, tym razem dla licealistów.