SiteLock

Weronika Blonkowska Powiatową Mistrzynią Ortografii

            W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Dyktando przygotował polonista z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu Michał Żarski.

            Nasza szkoła była reprezentowana przez Weronikę Barańską, Weronikę Blonkowską, Magdalenę Kalińską i Macieja Wiśniewskiego. Uczniowie musieli zmierzyć się z trudnym tekstem dyktanda opowiadającym o konsekwencjach „zadekretowania przez radę kahalną przepisów żywieniowych”, co wywołało oburzenie wśród „ortodoksów” („przecież to niczym bulla czy adhortacja”), bo „z jadłospisów miały zniknąć smaczne ślizy, przepyszne brzany, a nawet miętusy i piskorze”. Jednak „korzystając z doświadczenia syberyjskich Nieńców i Ewenków zaprojektowano niezniszczalną rasę sztucznych szczupaków”.

             Główną nagrodę - Superpióro Starosty i tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii zdobyła Weronika Blonkowska z naszej szkoły.

             Opiekunami reprezentacji "Wazówny" byli pani Beata Kowalska i pan Jarosław Kaliński.

                                                                                                                      JK