SiteLock

Uczniowie "Wazówny"!

            Ku radości wielu rozpocznie się on nie 1 września, jak tradycja polskiego szkolnictwa nakazuje, ale cztery dni później, tj. 4 września, co jest zdarzeniem nieczęstym.

            Kolejnym miłym newsem jest fakt, że zakończy się już 22 czerwca, po zaledwie 34 efektywnych tygodniach nauki, gdyż odejmiemy czas świąt, ferii i innych wolnych dni. Tak krótki rok szkolny zdarzy się dopiero za kolejnych kilka lat.

            Inne dobre wieści wynikają z zestawienia naszych wyników egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, które Twoi koledzy i koleżanki zdawali wiosną tego roku. Mam nadzieję, że i Tobie pójdą one za rok lub później równie dobrze.

            Wielką ciekawostką najbliższych miesięcy będzie termomodernizacja naszej szkoły. Będziesz świadkiem wielkiej przemiany, która dokona się na Twoich oczach. Do końca grudnia budynek  zmieni się nie do poznania. 

            Czym jest termomodernizacja? To wielkie przekształcenie szkoły w szkołę ekologiczną. Już nigdy nie spowije Cię żółty, duszący dym z komina szkoły, który dawał nam wszystkim do wiwatu w ponure zimowe dni. Miał niskiej jakości spalany w kotłowni zastąpiony będzie  znacznie wydajniejszym paliwem i bardziej  ekologicznym, jakim jest gaz.

            Nowe grzejniki dadzą więcej ciepła, a ocieplone ściany budynku zapobiegną ich przemarzaniu. Zapewne pamiętasz jak chłodno bywało w niektórych klasach podczas ostatnich zim, które i tak były całkiem łaskawe.

            Zobaczysz także rewolucję w oświetleniu klas i korytarzy, bowiem zastosowane zostaną żarówki ledowe. Nie do poznania zmienią się ubikacje - powstaną nowe boksy, zainstalujemy nowe sanitariaty i nowe umywalki. Ciekawe czy znajdą się chłopcy, którzy będą okładać pięściami lub kopać nowe drzwi do ubikacji, czy wyrywać będą mydelniczki ze ścian i topić w sedesach całe rolki papieru toaletowego? Czas pokaże, czy tak jak szkoła, oni także przejdą pozytywną przemianę.

            Wielką nowością będą solary zainstalowane na dachu szkoły, które dadzą nam dużo ciepłej wody i wspomogą ogrzewanie. Wierzę, że ocieplenie fundamentów, ścian i dachu oraz zastosowanie aktywnego ogrzewania sali gimnastycznej podniesie wreszcie w niej temperaturę. A na koniec wielkie malowanie ścian korytarzy i klas sprawi, że poczujesz się jak w nowo zbudowanej szkole.

            Jednak nie ma nic za darmo. Czeka nas wszystkich wiele trudnych dni. Poszczególne części szkoły będą wyłączane z użytkowania na całe tygodnie. Nie zawsze matematyka odbywać się będzie w klasie matematycznej, a fizyka w pracowni fizyki. Nie zawsze będziesz mógł/mogła korzystać z szatni, będą długie przerwy w dostępie do Internetu, mogą następować wyłączenia prądu. Nie będzie cateringu, sklepik może zawiesić swoją działalności na kilka tygodni. Będziemy wszyscy zmagać się z kurzem, zapachami farb czy ciętego betonu. Towarzyszyć nam będą różne odgłosy prac remontowych, czasem być może zbyt głośne. Co gorsza nie mam pewności, czy sezon grzewczy rozpoczniemy o czasie. Będziesz musiał, drogi Uczniu, podporządkować się licznym nakazom i zakazom, np. zbliżania się do rusztowań, urządzeń i pojazdów budowlanych, a także przewodów i kabli. Domyślam się, że każdy z nas może przeżyć chwile irytacji z powodu wyżej opisanych uciążliwości codziennego dnia. Być  może  usprawiedliwisz w domu ocenę niedostateczną ze sprawdzianu trwającym remontem w szkole, być może poskarżysz się rodzicom na dyskomfort podczas nauki.

            Zapewniam Cię jednak, że ze swojej strony zrobię wszystko, żeby zminimalizować negatywne skutki trwających w szkole prac. Tak więc bądźmy razem, liczmy dni w kalendarzu do końca grudnia, żeby potem, w II półroczu cieszyć się lepszymi warunkami nauki w naszej kochanej „Wazównie”. Pozdrawiam Cię serdecznie, życząc mimo, pewnych uciążliwości, sukcesów w nauce.     

                                                                                                                         

  Dyrektor Szkoły

                                                                                                                  Piotr Wiśniewski