SiteLock

"Zmuszeni"

             Na premierę przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Zbójnie, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu. Przedstawienie o godzinie 12.00 oglądała przede wszystkim młodzież uczęszczająca do ''Wazówny'' oraz Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Natomiast na występ o godzinie 18.00 przyszli głównie rodzice, dziadkowie i rodzeństwo aktorów oraz pozostałych twórców spektaklu. Spektakl podziwiali też inni zaproszeni goście. 

            Spektakl opowiadał o grupie znajomych, którzy za swoje przewinienia spędzali czas w tak zwanej kozie. Na początku młodzież była negatywnie nastawiona do dodatkowych zajęć, lecz z czasem zaczęła się do nich coraz bardziej przekonywać. Zwłaszcza wtedy, gdy przybyła do nich studentka aktorstwa Melania. To ona zainteresowała młodzież teatrem. Z jej inicjatywy uczniowie wystawili dramat Williama Szekspira pt. ,,Romeo i Julia''.

            W przedstawieniu pt. ,,Zmuszeni'' udział wzięli: Julia Kozerska jako Lena i Julia; Szymon Melerski jako Kamil i Romeo; Kacper Szymoniuk jako nauczyciel, Benwolio i Parys; Wiktoria Czarnecka jako Laura i pani Kapulet; Natalia Brzostowska jako Sabina i niania Julii; Natalia Ryłowicz jako Karina i postać z kartkami wskazującymi miejsce akcji; Julia Pawlicka jako Dorota, narrator i książę; Jakub Kozerski jako Artur i pan Kapulet, Dawid Dąbski jako Kajetan, sługa, Tybalt i pan Monteki; Karolina Gurkowska jako studentka Melania oraz brat Wawrzyniec;  Oliwia Gmińska jako Nina i brat Jan

            Nad scenografią, a także jako inspicjenci teatralni pracowali: Robert Witkowski oraz Olgierd Nowakowski. Scenariusz: Alicja Kułakowska. Reżyseria: Justyna Pietrzak

            Spektakl bardzo się podobał i otrzymał ogromne brawa, a młodzi aktorzy cieszą się popularnością. Jednak najważniejsze jest to, że wiele osób wyraziło pozytywne opinie zarówno na temat gry aktorskiej, jak i samego scenariusza, a także m. in. muzyki i kostiumów.  Mamy nadzieję, że "Zmuszeni" pozwolą młodzieży spojrzeć na niektóre swoje zachowania z dystansem i zrozumieć, że można ciekawie spędzać czas i jednocześnie robić coś ważnego i pięknego. Najpiękniejsza jest jednak przemiana, jakiej ulegli aktorzy pod wpływem półrocznej pracy nad spektaklem. Teraz mówią oni o pustce i nadmiarze wolnego czasu: "Jak to? Będziemy wracać do domu przed 17.00? Co teraz? Czujemy taką wewnętrzną pustkę". Nic dziwnego, cel został osiągnięty, dlatego należało poszukać następnego. Wkrótce kolejny spektakl. Mamy już jego zamysł.

            Należy dodać, że młodzież uczęszczając na zajęcia koła teatralnego i wystawiając niniejszy spektakl, zrealizowała również projekt gimnazjalny pt. „Jak zainteresować dzisiejszą młodzież teatrem? Jak wystawić dramat elżbietański we współczesnym teatrze?”. W ramach projektu i promocji przedstawienia uczniowie przygotowali plakaty, zaproszenia do szkół, zaproszenia indywidualne oraz ulotki. Wszystko roznosiliśmy lub wysyłaliśmy pocztą. Jednym z elementów projektu było też promowanie spektaklu poprzez rozdawanie ulotek w kostiumach renesansowych w dniu premiery. Musimy przyznać, że zainteresowanie było duże.

            Postanowiliśmy też propagować miłość do teatru, ogłaszając konkurs na najlepszą recenzję "Zmuszonych". Prace już spłynęły. Niedługo wyniki.

            Jeśli czujecie, że teatr was kręci i potraficie poświęcić sporo swojego czasu na coś ciekawego i pożytecznego, to zapraszamy do naszego "SKT Z Górki".

            Serdecznie dziękujemy za to, że zechcieliście nas oglądać i obdarzyliście gromkimi brawami. Pamiętamy, że teatr bez publiczności by nie istniał. Dziękujemy również dyrekcji i pracownikom Domu Kultury za współpracę, a także dyrekcji i pracownikom miejscowego oddziału PTTK za wypożyczenie kostiumów.

                                                                                                                       Natalia Ryłowicz

                                                                                                                      Justyna Pietrzak

 

plakat                        ulotka